Psychodietetyka to dziedzina łącząca wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Dzięki takiemu podejściu do problemu zachowań zdrowotnych, różni specjaliści współpracując ze sobą są w stanie skuteczniej pomagać ludziom w zmianie stylu życia, która służy poprawie zdrowia, samopoczucia i wyglądu.
Psycholog zajmujący się psychodietetyką pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami stojącymi na drodze do prowadzenia zdrowego stylu życia, tj. nad wypracowaniem zdrowych nawyków, motywacją, zmianą niesprzyjających przekonań i zachowań, wzmacnianiem poczucia własnej skuteczności i wiary w sukces oraz regulacją emocji, dzięki której możliwa jest odpowiednia kontrola odżywiania.
Dla wielu osób zmiany żywieniowe są trudne do utrzymania, pojawiają się problemy z motywacją i wytrwałością, często zdarza się, że pacjenci po pierwszym niepowodzeniu rezygnują. W tej sytuacji przydatne okazuje się wsparcie psychologa, który pomaga nie tylko zrozumieć, ale także wyeliminować bariery stojące na drodze do sukcesu. Taki specjalista wspiera w wytrwałości, wzmacnia poczucie skuteczności, pomaga w wypracowaniu zdrowych nawyków i strategii minimalizujących ryzyko i dotkliwość porażek, jak również dostarcza wsparcia emocjonalnego w trudnych chwilach.