BADANIA 
PSYCHOLOGICZNE KIEROWCÓW

UWAGA! BADANIA W PRACOWNI BĘDĄ PROWADZONE OD LIPCA 2020 r.

Badania psychologiczne w zakresie psychologii transportu

– popularnie zwane psychotestami lub badaniami psychotechnicznymi przeprowadzane są w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem lub wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Mają za zadanie zapewnić jak największe bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Badania psychologiczne kierowców lub kandydatów na kierowców mogą być przeprowadzane przez uprawnionych psychologów jedynie w pracowniach psychologicznych wpisanych do rejestru marszałka województwa.

Jak długo są ważne badania psychologiczne?

Do ukończenia 60 roku życia kierowca zawodowy jest zobowiązany poddawać się badaniom psychologicznym co pięć lat. Po przekroczeniu tego wieku, powinien badać się co 30 miesięcy. Badania psychologiczne wykonywane na podstawie decyzji Starosty/ Policji są badaniami jednorazowymi.

Do kogo skierowana jest oferta badań z zakresu psychologii transportu?

Badaniom psychologicznym w zakresie psychologii transportu podlegają:

Kierowcy kategorii B prawa jazdy często nie wiedzą jakiego badania potrzebują.
Zdarza się, że nie wiedzą tego nawet pracodawcy. Stąd wyjaśnienie:

kierowcy pojazdów służbowych, nie zatrudnieni na etacie kierowcy (przedstawiciele handlowi, pracownicy administracji, kadra kierownicza) przechodzą badania w myśl ustawy o medycynie pracy. Badanie jest krótsze i tańsze. Kończy się bezterminowym zaświadczeniem, do przekazania lekarzowi medycyny pracy


kierowcy zatrudnieni na etacie kierowcy (kierowcy taxi, kierowcy – dostawcy, kierowcy pojazdów uprzywilejowanych, kurierzy) przechodzą badania w myśl ustawy o transporcie drogowym i ustawy o kierujących. Badanie jest dłuższe i droższe. Kończy się orzeczeniem psychologicznym ważnym maksymalnie 5 lat. Orzeczenie przekazuje się pracodawcy. W przypadku samozatrudnienia trzeba je mieć przy sobie (w przypadku kontroli ITD)


skierowani decyzją starosty, zawsze są badani na podstawie ustawy o kierujących pojazdami . Badanie kończy się orzeczeniem psychologicznym bez terminu ważności. Należy przedłożyć je w wydziale komunikacji.

– przechodzą badania w myśl ustawy o transporcie drogowym i ustawy o kierujących. Badanie kończy się orzeczeniem psychologicznym ważnym maksymalnie 5 lat. Orzeczenie przekazuje się pracodawcy lub przedkłada w wydziale komunikacji. W przypadku samozatrudnienia trzeba je mieć przy sobie (w przypadku kontroli ITD.)

Jak należy przygotować się do badania?

Na badanie należy koniecznie zabrać ze sobą:

W dniu badania należy być wypoczętym. Nie powinno się spożywać alkoholu lub zażywać innych substancji psychoaktywnych na 48 godzin przed badaniem.

Jak przebiega badanie?

WSTĘP

Badanie rozpoczyna się od rejestracji badanego i przeprowadzeniu wywiadu, podczas którego sprawdza się m.in. tożsamość osoby badanej, oraz to, czy samopoczucie osoby badanej i stan jej zdrowia umożliwia przeprowadzenie badania. Omawia się też cel badania oraz jego przebieg, tak, by osoba badana wiedziała, co ją czeka. Zmniejsza to poziom stresu i pozwala na sprawne przeprowadzenie całej procedury.

BADANIE PSYCHOLOGICZNE

I część - badanie za pomocą kwestionariuszy

Celem tej części jest określenie sprawności intelektualnej, procesów poznawczych (pamięć, spostrzeganie, uwaga) oraz cech osobowości, tj. dojrzałość społeczną (rozumienie norm, samokontrola, przystosowanie) oraz dojrzałość emocjonalną (radzenie sobie w sytuacjach trudnych, zrównoważenie emocjonalne i jego wpływ na ryzyko dezorganizacji zachowania).


Kierowca otrzymuje arkusz z zadaniami lub pytaniami oraz arkusz, na którym zaznacza wybrane przez siebie odpowiedzi.

II część - testy wykonywane aparatami psychotechnicznymi

W tej części psycholog ocenia sprawność psychomotoryczną kierowcy, tj. szybkość i adekwatność reakcji oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Badany wykonuje zadania przy pomocy takich aparatów, jak miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr.

ZAKOŃCZENIE

Na zakończenie badany zostaje zapoznany z wynikami przeprowadzonych testów oraz otrzymuje ORZECZENIE psychologiczne o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowiku kierowcu lub braku lub istnieniu przeciwskazań do kierowania pojazdami.

CZAS BADANIA:

Czy muszę mieć skierowanie?

BRAK WYMAGANYCH SKIEROWAŃ
WYMÓG POSIADANIA SKIEROWANIA

Rejestracja

W celu uzgodnienia dogodnego terminu, proszę o kontakt telefoniczny